COLLIER KALEVARA KORU, silver 813, design från 1966.

387355. COLLIER KALEVARA KORU, silver 813, design från 1966.

Halshalsbandet är tillverkat och stämplat i 813 silver, samt mästarmärket av Kalevara Koru, Helsingfors/Finland stadsmärke och årsmärket N7 för 1966.
Mittsektionen arbetade i typisk vikingasymbolik med 5 bladformade suspensioner, på en lång ögonkedja utan lås.
Kedjans längd 78 cm, hänge 7 x 4 cm, vikt 24.0 gram.

Mycket välbevarad designer design.

Gör en kostnadsfri värdering!

Inter-Arte
Antal besök: 704