Messengerväska med justerbar axelrem. Lock med vridlås i mässningspläterad metall. Inredning med svart fodertyf, ett huvudfack med ett blixtlåsförsett myntfack samt ett utanpåliggande fack under lock. Märkt SDLR samt etikettmärkt 11192 18972. Ca 24 x 24 x 7 cm. Axelrem max längd ca 72 cm.
Bruksslitage, läder med patina repor.