BÅLSKÅL / PUNSCHSKÅL med SEJDLAR, 9 delar, glas, 1887.

386333. BÅLSKÅL / PUNSCHSKÅL med SEJDLAR, 9 delar, glas, 1887.

Optikblåst grön glasmassa med rikt graverad och förgylld dekor i form av jaktmotiv. Bålskål, höjd 44 cm, sejdlar höjd ca 9,5 cm. Slev i munblåst glas med innesluten bubbla, längd 37 cm.

Bruksslitage, en sejdel med nagg, i övrigt enstaka mikronagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 315