KIKARE, "Nife", 6 x 30, Jungnerbolaget, Stockholm, 1940-tal.

385995. KIKARE, "Nife", 6 x 30, Jungnerbolaget, Stockholm, 1940-tal.

I väska.

Kuriosa: under andra världskriget behövde försvaret kikare av olika slag. Nife hade fram till krigsutbrottet importerat optikglas från Jena, Tyskland. Importen upphörde under kriget.
1942 anställdes Göte Augustsson för att framställa optikglaset. Han lyckades. Göte Augustsson startade senare Ruda Glasbruk i Småland.

Smärre bruksslitage, ej genomgången.

Gör en kostnadsfri värdering!

I väska.

Antal besök: 3 756