HÖRNSKÅP, kurbitsmåleri, Dalarna, daterat 1788.

385896. HÖRNSKÅP, kurbitsmåleri, Dalarna, daterat 1788.

2 st dörrar med innanförliggande hyllplan.
Höjd 126 cm, bredd 79 cm, djup 48 cm.

Bruks- och åldersrelaterat slitage, repor, märken, sprickor, övre skiva delvis borta. Senare bemålat / fernissat.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 953