385896. HÖRNSKÅP, kurbitsmåleri, Dalarna, daterat 1788.
2 st dörrar med innanförliggande hyllplan.
Höjd 126 cm, bredd 79 cm, djup 48 cm.
Bruks- och åldersrelaterat slitage, repor, märken, sprickor, övre skiva delvis borta. Senare bemålat / fernissat.