GARNITYRSET, Art Deco, silver, 3 delar, Adie Brothers Ltd, England, 1936, totalvikt 419 gram.

385894. GARNITYRSET, Art Deco, silver, 3 delar, Adie Brothers Ltd, England, 1936, totalvikt 419 gram.

Borstar för bl.a rockar och kostymer.
Avlång borste, längd 16 cm, bredd 3,7 cm, totalvikt 81 gram.
Handborste, längd 24 cm, bredd 7,2 cm, totalvikt 114 gram.
Spegel, längd 28,2 cm, bredd 12,5 cm, totalvikt 224 gram.

Med blåfärgade ytor.

Emblem med vingar samt krona bärandes texten RAF (Royal Air Force).

Bruksslitage, färgade ytor med skador, spegel med bucklor på ram/handtag.

Gör en kostnadsfri värdering!

Med blåfärgade ytor.

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 683