SAMEFÖREMÅL, 13 delar, bl.a. kåsor, knivar och flaskor, tenn och benarbete, signerade "ER", 1900-tal.

385836. SAMEFÖREMÅL, 13 delar, bl.a. kåsor, knivar och flaskor, tenn och benarbete, signerade "ER", 1900-tal.

5 st knivar, skaft i horn med inlägg i trä, skidor i horn och läder, blad märkta bl.a. "Karesuandokniven" och "B&S", längd 8,7 - 21,2 cm, 2 st knivar märkta "ER".
2 st kåsor i tenn, längd 12,5 - 13,5 cm.
2 st kåsor med hornarbete, märkta "ER", längd 14,5 - 15 cm.
2 st flaskor i masurbjörk och hornarbete, märkta "ER", höjd 10 - 11 cm.
1 st hornsked, längd 12,7 cm.
1 st sjalsmycke i horn, märkt "ER", höjd ca 3 cm.

Bruksslitage, en flaska samt en kniv med sprikor.

Gör en kostnadsfri värdering!

1 st hornsked, längd 12,7 cm.

Antal besök: 3 744