ÖLANDIANA; BORGHOLM och MÖRBYLÅNGA M M, byordning, förordningar, 4 st, 17/1800-tal.

385658. ÖLANDIANA; BORGHOLM och MÖRBYLÅNGA M M, byordning, förordningar, 4 st, 17/1800-tal.

Byordning för Öland 1760, (15) s. Namnteckning "Stierngranat".
Kungörelse ang anläggning af...stad på Öland...Borgholm, ..., 1816, (4) s.
Reglemente för staden Borgholm..., 1817, (8) s.
Reglemente för köpingen Mörbylånga..., 1825, (8) s.
Proviniens: ur Boris Engströms samlingar.

Ålders- och bruksslitage.
Byordningen med tillskrivna marginalrubriker och påtagliga spår av att ha brukats, bl a veck och smärre genomgående riss.
Reglementet för Borgholm med namnteckning/påskrift, senare häftklammror.
Reglementet för Mörbylånga med fuktskada/fläckar, främst i högermarginalen.

Gör en kostnadsfri värdering!

Ålders- och bruksslitage.

Antal besök: 1 241