FLINTLÅSGEVÄR, 17-/1800-tal, troligen engelsk modell.

385183. FLINTLÅSGEVÄR, 17-/1800-tal, troligen engelsk modell.

Längd 133 cm.
Brännmärkt med Riddarmärket på kolven.
Inristat nummer på kolven.
Mässingsbeslag.
Fungerande flintlås.

Främre rembygel saknas.
Lagningar på kolv och framstock.
Erosion och slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd 133 cm.
Inristat nummer på kolven.
Mässingsbeslag.
Fungerande flintlås.

Främre rembygel saknas.
Erosion och slitage.

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 1 931