385137. FÅTÖLJ, oidentifierad formgivare. 1950-tal.
Stomme av ek, senare klädd i röd/orange klädsel. Böjda armstöd. Sitthöjd 36 cm.
Bruks/åldersslitage, lagning/förstärkning i fog på vänster armstöd. Några träpluggar som ska dölja skruvskallar saknas.