ALBERT ENGSTRÖM. Skämtteckning, tusch och blyerts, signerad, 1900-talets första hälft.
384928. ALBERT ENGSTRÖM. Skämtteckning, tusch och blyerts, signerad, 1900-talets första hälft.
22 x 27 cm.
À tergo påskrift, antagligen av Albert Engström, med dialog till bilden samt av allt att döma notering av redaktören, att bilden ska publiceras på första sidan, således troligen en notering av AE som redaktör för Strix eller SöndagsNisse-Strix.
22 x 27 cm.