Svenska och utländska etiketter, tidigt 1900-tal. Enligt skriven notering på sista sidan i en av pärmarna "Vid sammanräkning den 5/5 1956 fanns det 2208 st olika, varav 897 st var svenska".
Slitage, smärre revor, vissa etiketter sitter löst.