384093. TAKKRONA, gulmetall, med prismor, totalhöjd 73 cm, 1900-talets sista fjärdedel.
5 ljuspunkter för lampor samt 5 stearinljushållare.
Olika blå ljusmanschetter i glas medföljer.
Diameter ca 47 cm.
Bruksslitage, prismor ej genomgångna, ej funktionstestad.