DIVERSE KERAMIK, 12 delar, 1900-tal.

383816. DIVERSE KERAMIK, 12 delar, 1900-tal.

(12 delar inklusive lock).
Höjd 6 - 27 cm.
1 soppterrin med lock, Masson's, England, 1900-talets första hälft.
1 potpourri med genombrutet lock, förgylld, märkt Dresden, Tyskland, ca 1900-talets mitt.
1 lockskål, troligen tysk, märkt Import.
1 ostkupa, flintgods, med tillhörande bas, omärkt, 1900-talets första hälft.
1 tekanna med lock, Upsala-Ekeby, etikettmärkt, ca 1965.
Ett par hänkelskålar, Rörstrand, 1950-tal.

Bruksslitage, nagg, ej helt genomgånget.

Gör en kostnadsfri värdering!

(12 delar inklusive lock).
Höjd 6 - 27 cm.

Antal besök: 799