Rosenmålad brudkista i ek med smidesbeslag.
Ursprungligt lås, delar till inre förvaring saknas.
Front daterad 1837, ägarinitialer huvudsakligen avlägsnade.
Mått: längd 134 cm, bredd 62 cm, höjd 83 cm.
Bruks- och åldersrelaterat slitage, sprickor.