BRUDKISTA, bemålat trä, 1800-tal.

3835530. BRUDKISTA, bemålat trä, 1800-tal.

Rosenmålad brudkista i ek med smidesbeslag.
Ursprungligt lås, delar till inre förvaring saknas.
Front daterad 1837, ägarinitialer huvudsakligen avlägsnade.
Mått: längd 134 cm, bredd 62 cm, höjd 83 cm.

Bruks- och åldersrelaterat slitage, sprickor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 583