STOP och FAT, tenn, bl.a. Anders Näsman (1831-1839), Hudiksvall. 1800-talets första halva.

383372. STOP och FAT, tenn, bl.a. Anders Näsman (1831-1839), Hudiksvall. 1800-talets första halva.

Stop, tenn, ciselerad dekor av blommor och blad med monogram C J under krona, på locket, mynt/medalj med Gustav III, Anders Näsman (1831-1839), Hudiksvall, höjd 21 cm. Fat med otydliga stämplar, märkt U4, 1850, diameter 30 cm.

Slitage. Spricka i locket på stopet samt spricka i fatet. Smuts.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 229