383194. SKULPTURER, 2 st, Frankrike, patinerad metall, 1900 talets första hälft.
Kvinna med stjärna i handen, ståendes på örn, La Victorie, sockel i svärtat trä, patinerad vitmetall, höjd 35 cm.
Man med smidestång och hyvel, ståendes på örn, Le Travail, sockel i svärtat trä, patinerad vitmetall, höjd 30 cm.
Bruksslitage, smärre repor.