SIDOBORD samt BLOMBORD, Design Uno & Östen Kristiansson, Luxus, Vittsjö, 1960-tal.
382528. SIDOBORD samt BLOMBORD, Design Uno & Östen Kristiansson, Luxus, Vittsjö, 1960-tal.
Jakarandafanér. På fyra raka kromade metallben. Blombord med svart löstagbar plastinsats.
Kvadratiskt blombord, 59,5 x 59,5 cm, höjd 40 cm.
Rektangulärt sidobord, längd 59,5, bredd 40, höjd 40 cm.
Bruksslitage, smärre fläckar, plastinsats med repor och fläckar.