382202. SCHATULL, valnötsfanér, för medicinflaskor,1800-talets andra hälft.
Höjd, 24,5 cm, djup 23 cm, fack för 15 st, glasflaskor med propp, inredning med 6 st lådor, benknoppar, mässingshandtag.
Bruksslitage, några flaskor med nagg/skador, 1 st glaspropp saknas, nyckel saknas, går ej att stänga helt, smärre träskador.