Två dörrar. Ett löst hyllplan invändigt. Blyertsskrift på baksidan: H. Rydén(?). Längd 60 cm. Bredd 46,5 cm. Höjd 80 cm.
Bruksslitage, senare bemålning, färgbortfall, fläckar, smärre skador.