DOSOR MED MERA, 11 st, bland annat silver, olika modeller, 1800/1900-tal.

381528. DOSOR MED MERA, 11 st, bland annat silver, olika modeller, 1800/1900-tal.

Luktdosa, försilvrad mässing, höjd ca 4,5 cm.
2 ovala dosor, mässing/metall, olika dekor, längd ca 4 cm.
Portmonnä, metall och tyg, längd ca 8 cm.
Pillerdosa, "Rubilan", metall med porslinsinsats, diameter ca 3 cm.

Silver:
Snusdosa, svenska stämplar, 1900, längd ca 8 cm.
Luktdosa, orientalisk, ej stämplad, höjd ca 7 cm.
Portmonnä, otydliga stämplar, troligen England, längd ca 6,5 cm.
Pillerdosa, oval, graverad dekor, svensk imporstämpel, längd ca 3,5 cm.
Pillerdosa, oval, svart dekor, stämplad 800, längd ca 3 cm.
Pillerdosa, svensk importstämpel, längd ca 3 cm.

Total vikt silver 158 gram.

Slitage, skador, bucklor, gravyrer.

Gör en kostnadsfri värdering!

Silver:

Total vikt silver 158 gram.

Antal besök: 1 445