ANTON HILLER, två grafik.

ANTON HILLER, två grafik.
381504. ANTON HILLER, två grafik.

(München 1893-1985 ibid.) Färgträsnitt på Japan, upplaga ”14/50” samt litografi på upplagt papper, upplaga ”1/100”. Båda signerade för hand nedre högra 70 x 50 cm och 78 x 53,5 cm (ark). - Hiller arbetade som frilansskulptör i München 1923 och professor i skulptur vid München Academy of Fine Arts 1946 till 1961.

Gör en kostnadsfri värdering!

Kunstauktionshaus Schlosser Forum
Adress

Karolinenstraße 11
96049 Bamberg
Tyskland

Placering
Kunstauktionshaus Schlosser
Antal besök: 2 515