FRANS MASEREEL, Tre grafik.

FRANS MASEREEL, Tre grafik.
381498. FRANS MASEREEL, Tre grafik.

(Blankenberghe 1889-1972 Avignon) Arbetare framför industrilandskapet; man i storstadsbuller; filosof. TRÄSNITT, två stycken, monogram på golvet, en med restsignatur samt litografi, inskriven och daterad ”1963” i stenen. 31 x 21,5 cm till 49,5 x 63 cm (ark) - Belyst. Thieme/Becker 24, Vollmer 3+6.

Gör en kostnadsfri värdering!

Kunstauktionshaus Schlosser Forum
Adress

Karolinenstraße 11
96049 Bamberg
Tyskland

Placering
Kunstauktionshaus Schlosser
Antal besök: 1 493