Grönmålat med blomsterdekor. Signerad NLS 1839 Längd 69, bredd 28, höjd 83 cm.
Slitage, sprickor samt färg och träbortfall. Övre gångjärn på vänster dörr saknas. Kraftigt maskstungen.
Nycklar saknas.