381243. FRANZ HOFFMANN-FALLERSLEBEN (WEIMAR 1855 - 1927 BERLIN). ”Rubbebefeld nära Neuenburg i Östfriesland”, olja på trä, daterad, stämpel.
Daterad nedre högra: 30/9/1901, rund stämpel på baksidan, platsnamn vid konstnärens hand i blått. Rovor/NBRG. ram.
14 x 24,5.