3807687. SKRIVMASKIN, ERIKA modell 10 i låda, 1950-tal.
Skrivmaskin modell Erika 10, tillverkningsår 1955
Lådan smått höjd ca 17 cm, bredd ca 35 cm, djup 35 cm
På maskinen står "Generalagent för Sverige: Josef Kihlberg, Hjo.
Bruksslitage. Skrivmaskinen fungerar. Lådan defekt, går ej låsa. Ingen funktionsgaranti lämnas.