JORDGLOB, Replogle Globes inc. USA, kartograf Leroy M. Tolman, golvmodell, 1900-talets andra hälft.

380735. JORDGLOB, Replogle Globes inc. USA, kartograf Leroy M. Tolman, golvmodell, 1900-talets andra hälft.

Invändig belysning. På tre hjultrissor. Ställning av bemålat/lackat trä. Dekor i form av stjärnor.
Höjd ca 87 cm.

Bruksslitage, smärre märken på trä, ej funktionstestad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd ca 87 cm.

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 2 267