380735. JORDGLOB, Replogle Globes inc. USA, kartograf Leroy M. Tolman, golvmodell, 1900-talets andra hälft.
Invändig belysning. På tre hjultrissor. Ställning av bemålat/lackat trä. Dekor i form av stjärnor.
Höjd ca 87 cm.
Bruksslitage, smärre märken på trä, ej funktionstestad.