VITRINSKÅP, 1920-TALS KLASSICISM.

3806917. VITRINSKÅP, 1920-TALS KLASSICISM.

Tvådelat, mahogny med intarsia i form av växtlighet och bårder, överskåp med trappkrön och oval vitrin, flankerad av pilastrar med kapitäl i form av klassicerande manshuvuden, underskåp med två dörrar flankerade av pelare, Danmark, 1910-/1920-talet, märkt med bricka "FRA MAGASIN DU NORD, KIÖBENHAVN", höjd 114+88, bredd 98, djup 47 cm.

Åldersrelaterat slitage, fläckar, hörn med nötningar. Nycklar finns.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 901