Signerad Eric Grate. höjd 54 cm
Historik:
"Hösten" är en av fyra kalkstensstatyer i "Årstiderna" som Grate färdigställde 1944 för att placeras i kanslihuset i Stockholm. Grate segrade i den tävling som utlysts där fyra namnkunniga bildhuggare (Ivar Johansson, Nils Möllerberg, Nils Sjögren och Grate själv) hade inbjudits för att delta. I Ragnar von Holtens bok Eric Grate beskrivs skulpturerna: "Kritiken var enig om, att Eric i 'Årstiderna' förnyat sin gestaltning mot en tyngre och allvarligare skulptural form samtidigt som han bevarat en fin sensibilitet såväl för modellerna som för materialet. 'Hösten' bedömdes vara ett av hans huvudverk och en toppunkt i modern svensk skulptur och skördade liksom 'Våren' idel rosor även när de utställdes i andra sammanhang.".
Ytslitage och smuts.
Historik:
Ytslitage och smuts.