380500. KANDELABRAR, ett par, parisarbete i empire av gjutarfirman Chibout, 1800-talets första hälft .
För tre ljus vardera. Brännförgylld och mörkpatinerad brons. I form av segergudinnan Viktoria. Varav en gjutarmärkt Chi. Total höjd ca 53 cm
Proveniens: Portugisisk diplomatfamilj.
Slitage, ljusmanschetter saknas.