380257. FICKUR BORDSUR, 5 st, 1900-tal.
Fickur 4 st:"
N Ohlsson Staffanstorp, diameter 46 mm, en boett Silver.
2 Fickur Silver, diameter 50 mm respektive 54 mm. Ena med stora riksvapnet på ytterboett.
Polhem 24 timmarsvisning, liten sekundvisare, saknar bakboett. Diameter 50 mm. I fodral.
Bordsur 1 st:
Fickur av okänt märke i glasbubbla, diameter 60 cm.
Ålders samt bruksslitage. Ej funktionstestat.
Visare saknas, emaljskador.
Skador på glaset på bordsuret. Saknar visare, emaljskador, går ej.
Fickur 4 st:"
Bordsur 1 st:
Visare saknas, emaljskador.