OIDENTIFIERAD KONSTNÄR. Porträtt av skeppsbyggmästare Johan Acrel.

380122. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR. Porträtt av skeppsbyggmästare Johan Acrel.

Olja på duk, sent 1700-tal. 103 x 76 cm.

Johan Acrel, även stavat Acrell (1713-1790), på porträttet iförd den borgerliga versionen av nationella dräkten, var skeppsbyggmästare vid amiralitetet. Han var känd för byggandet av flertalet av svenska flottans galärer, bland andra Serafimsorden och Wrede II. Johan Acrel var far till Johan Gustaf Acrel, känd som den svenska kirurgins fader.

Uppfodrad duk, retuscher, krackeleringar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 747