KRYDDBURKAR, 14-delar, porslin, Rörstrand. 1900-talets första hälft.

380116. KRYDDBURKAR, 14-delar, porslin, Rörstrand. 1900-talets första hälft.

Sex stycken med höjd 22 cm, "Kaffe", "Socker", "Havregryn", "Risgryn", "Potatismjöl" och "Frukt".
Två st skeppor, höjd 17 cm, "Salt" och "Mjöl".
Sex stycken med höjd 13 cm, "Kryddpeppar", "Kardemumma", "Vitpeppar", "Nejlikor", "Ingefära" och "Kanel".

Slitage. Krakelyr och missfärgning. Nagg på kanten "Risgryn". Spräckt lock på "Kardemumma".

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 10 042