3798582. PETER WITT (GEB. 1966). Sylt Mudflats.
Peter Witt (f. 1966), Sylt mudflats, olja på duk, signerad, ca. 50 x 70 cm
På 1980-talet började Peter Witt måla med en spatelteknik och fann sina motiv mestadels på norra Tysklands kuster. Sedan 1991 har han årligen ställt ut sina verk på Sylt och 1994 öppnade han tillsammans med Stefan Dobritz sitt eget galleri i porthuset i Gut Hasselburg. Idag driver Witt och Dobritz ett galleri i Westerland på Sylt.