CAMILO OTERO (1932 - 2003). poliser.

3797927. CAMILO OTERO (1932 - 2003). poliser.

Camilo Otero (1932 - 2003), ryttare, brons med svart patina, signerad, (H x B) ca. 52 cm x 34 cm, inklusive: marmorbas, brons och marmorbas total höjd ca. 118 cm

Camilo Otero (1932 - 2003) var en spansk skulptör och målare. Redan 1962 ställde han ut i sin hemstad Santiago de Compostela. År 1975 tilldelades han Boudellepriset i Paris för skulpturen ”Pasionaria”. Ytterligare utställningar och utmärkelser i Europa följde. Många av Oteros skulpturer finns nu i offentliga utrymmen.

Mindre tecken på slitage.

Tema

Fine Art and Antiques

Gör en kostnadsfri värdering!

Mindre tecken på slitage.

Tema

Fine Art and Antiques

Antal besök: 448