FOTOGENLAMPA, 1800/1900-tal med skärm av flussglas.

379755. FOTOGENLAMPA, 1800/1900-tal med skärm av flussglas.

Gjuten sockel i nickel föreställande fyra harar. Fot i lackrött med kinesiserande gulddekor. Lampskärm i rosatonat flussglas, rikt dekorerad med fjärilar och blommor i polykrom färgskala med guld. Höjd ex. brännglas 48 cm.

Brännglaset med spricka. Dekoren på foten sliten. Åldersrelaterat slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 500