379750. KAFFE/TESERVIS, 94 delar, keramik, "Vinranka", flytande blått, Arthur Percy, Gefle/Upsala-Ekeby, 1900-tal.
26 kaffekoppar, höjd 6,5 cm
48 kaffefat, diameter 13,5 cm
8 tekoppar, höjd 6 cm
10 tefat, diameter 16,5 cm
2 kaffekannor (varav 1 utan tillhörande lock), höjd 16 cm inklusive lock.
Ålders samt bruksslitage.
Många delar med nagg.
Sprickor finnes.
1 lock med lagningar, skador.