Art Nouveau, Frankrike, 1900-talets första hälft. Mottlat ljusblått glas med överfång, etsad och emaljmålad dekor med svan i damm. Signerad "Daum Nancy" och med Lorraines kors.
Längd 17,5, höjd ca 9,5 cm.
Hanteringsslitage. Reducerad hals.
Längd 17,5, höjd ca 9,5 cm.