Koppar 19,7 kg. ca 69x30 cm.
Gjutna kopior gjordes i Gävle på 1890-talet. Dessutom finns avgjutningar av Ericsbergsexemplaret - se bl.a. Wiséhn/Schenkmanis, Att samla mynt, 1995, s. 19.
Slitage.
Koppar 19,7 kg. ca 69x30 cm.
Slitage.