379396. KARL ASPLUND. Axel Fridell bibliofilutgåvan med originaletsning på Selma Lagerlöf.
P. A. Norstedt & Söners Förlag, Stockholm 1947. 189, (1) sidor + 95 planscher. Blått halvskinnband, 5 upphöjda bind, främre omslag medbundet. 28,5x22,5 cm. Bibliofilupplaga. Etthundratio exemplar har försetts med konstnärens signerade originaletsning av Selma Lagerlöf. Upplagan är numrerad och detta exemplar bär nummer 29 av 100 ex. .