Piedestal, alabaster. Höjd 86 cm. Piedestal, förgylld med marmorskiva. Höjd 58 cm. Pelarbord, vitmålat. Längd 74, höjd 75 cm.
Bruksslitage, pelarbordets skiva behöver fästas om på foten.