379085. LAMPA, glas, möjligen Arthur Percy för Gullaskruf, 1900-talets mitt.
Lila glas. Skärm i linne. Höjd exkl. lampsockel 60 cm Skärmens höjd 60 cm. Totalhöjd (lampfot med lampskärm) ca 116 cm.
Slitage. Möjligen omarbetad vas. Armatur fäst i mynningen med korkbit. skärm med obetydliga fläckar.