FAT, 3 st, fajans, Rörstrand samt möjligtvis Pålsjö, 1700-tal.

378736. FAT, 3 st, fajans, Rörstrand samt möjligtvis Pålsjö, 1700-tal.

Vit tennglasyr med dekor i underglasyrblått. Två fat signerade och daterade "Rörstrand 4/5 - 68" (1768) samt "Rörstrand 29/4 - 69" (1769).
Diameter 22,2 - 23,3 cm.

Bruks- och åldersrelaterat slitage, skador, sprickor, lagningar nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Diameter 22,2 - 23,3 cm.

Antal besök: 2 734