Höjd kaffekanna 27 cm, sockerskål, gräddsnipa 8 cm höga, stämplade JWB, kattfot, M8=1938, Import, troligen Tyskland, förgylld insida.
Bruksslitage, ett ben på kaffekannan något böjt.