Längd 49, bredd 22, höjd ca 16 cm
Hans E. Hedberg, keramiker född på Köpmanholmen utanför Örnsköldsvik den 25 maj 1917, son till Theodor och Ingeborg Hedberg. Hans tog sin studentexamen 1938 och studerade därefter vid Otte Skölds Målarskola 1942-43 och vid Isaak Grünewalds Målarskola 1943-45. Efter en kort sejour vid Konstakademin i Köpenhamn 1945 fortsätter han till Italien och sedan vidare till Frankrike där han stannar till sin död. Han är mest känd för sina skulpturala frukter som ibland når avsevärda storlekar och han räknas som en av Sveriges störste keramiker genom tiderna. Han avled i sitt hem i Frankrike den 27 mars 2007.
Smärre slitage samt lagning.
Smärre slitage samt lagning.