WILHELM BARTSCH (1871–1953). Rocksurfing.

3780463. WILHELM BARTSCH (1871–1953). Rocksurfing.

Wilhelm Bartsch (1871-1953), bergsurf, olja på duk, signerad, ca. 55,5 x 44 cm, med ram ca. 66,5 x 54,5 cm.

Landskaps- och marinmålaren Wilhelm Bartsch är en av konstnärerna i Düsseldorf-skolan. Efter 1909 blev han en del av den andra generationen av Worpswede konstnärskoloni.

Duk minimalt vågig, delvis med små fläckar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 422