3780463. WILHELM BARTSCH (1871–1953). Rocksurfing.
Wilhelm Bartsch (1871-1953), bergsurf, olja på duk, signerad, ca. 55,5 x 44 cm, med ram ca. 66,5 x 54,5 cm.
Landskaps- och marinmålaren Wilhelm Bartsch är en av konstnärerna i Düsseldorf-skolan. Efter 1909 blev han en del av den andra generationen av Worpswede konstnärskoloni.