MATSERVIS i flintgods, 93 delar, "Wexiö guld", Arvid Ekberg, Gustafsberg, 1800-talets senare del.
377689. MATSERVIS i flintgods, 93 delar, "Wexiö guld", Arvid Ekberg, Gustafsberg, 1800-talets senare del.
16 tallrikar, diameter 23 cm
19 djupa tallrikar, diameter 23 cm
12 assietter, diameter 19 cm
9 djupa tallrikar, diameter 19 cm
5 assietter, diameter 16 cm
9 kaffefat, diameter 16 cm
5 uppläggningsfat, längder mellan 23-42 cm
2 uppläggningsskålar, 27 cm samt 30 cm
7 uppläggningsfat, längder mellan 22-37 cm
7 uppläggningsskålar, längder mellan 16-28 cm
Såssnipa på fat, längd 24 cm
Kanna, höjd 20,5 cm.
Ålders- och bruksslitage
Sliten förgyllning
Några delar med krackeleringar och/eller missfärgningar.
16 tallrikar, diameter 23 cm
12 assietter, diameter 19 cm
5 assietter, diameter 16 cm
9 kaffefat, diameter 16 cm
Såssnipa på fat, längd 24 cm
Kanna, höjd 20,5 cm.
Ålders- och bruksslitage
Sliten förgyllning