3768397. OTTO KLEIN (1906-1994). Vinterlandskap.
Otto Klein (1906-1994), vinterlandskap, olja på duk, signerad, ca. 48 x 67 cm.
Den schweiziska konstnären Otto Klein studerade vid Allgemeine Gewerbeschule Basel med Arnold Fiechter och fick ett konststipendium 1944. Förutom industrilandskap, porträtt och figurmålningar skapade han också uttrycksfulla, icke-representativa målningar. År 1955 skapade han väggmålningen ”Morgenstreich” i Basels tågstationsbuffé.