3762039. 18KT GULD DIAMANT OCH SYNTETISK RUBIN RING.
Tre graderade fasetterade syn. rubiner, infattade med fyra runda briljantslipade distansdiamanter, TDW ca. 0,16 ct. Huvudbredd 6mm. Monterad i guld, stämplad 'RF&S, 750, London, 1980'. Fingerstorlek N. Vikt 3,3 g.
Syn. rubiner har viss fasettnötning. Stenar är säkra i inställningarna utan spår av skador på diamanter. Fästet har allmänt ytslitage utan skador eller reparationer.