Gustav Burghardt (1890-1970), Hamburgs hamn, olja på duk, signerad, ca. 60 x 78 cm, med ram ca. 74 x 95 cm
Gustav Burghardt är känd som landskaps-, stilleben- och marinmålare. Hans skildringar av Hamburgs hamn är särskilt populära.
Mindre tecken på slitage.